.Kopiowanie tekstów oraz prywatnych fotografii autora tylko za jego zgodą!

piątek, 8 kwietnia 2011

Repliki sań z Opola (Polska Południowa) i z Babajić pow.Valjevo.Serbja północna.Wstyd się przyznać...mieszkamy 50km od Opola,pracujemy pod Opolem lub w Opolu,a nikt z nas nie widział tych sań na własne oczy.Tak to juz bywa że rzeczy które mamy pod bokiem czekają na swoja kolej....bo są pod bokiem i mogą poczekać:)Nie wiem nawet czy te sanki znajdują się w opolskim muzeum:(...no wstyd....to wszystko mamy zamiar nadrobić w tym roku.W kazdym razie..na podstawie dostepnych zdjęć zabytku wykonałem jego replikę.Efekt widoczny na zdjęciu.Drewno uzyte do budowy: buczyna.


Replika sań z Opola XIIw.


Nowozytne sanie z Serbii.

Pospolicie sanie Słowian:Chorwatów,Serbów oraz Bułgarów-podobnie zreszta jak i wielu niesłowiańskich ludów Europy oraz Azji składają się z następujacych zasadniczych części;1)dwu plóz,czy płozów.wzgl sanic,2) dwu lub kilku par stramów oraz3) dwu lub kilku nasadów vel gnatów łączących stramy a za ich posrednictwem i płozy.Tylko w niektórych okolicach Słowiańszyzny (północny wschód rdzennej Polski i przyległa cząstka Bialorusi) stramy stanowią jedną całość z nasadami.W niektórych regionach w nasady bywają zwykle założone kłonice.

Łączenia stramu i nasadu na wpust i pióro.Bez użycia wkrętów,gwozdzi i kołków. Materiał: drewno dębowe (płozy,stramy,nasady),bukowe (kłonice)

2 komentarze:

  1. Witam, piszę pracę inżynierską na temat sań, czy istnieje możliwość podania źródła rycin zamieszczonych wyżej? dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmmm..dość dawno napisany post.Prawdopodobnie jakaś pozycja Hensla,jednak nie mogę w tej chwili sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń