.Kopiowanie tekstów oraz prywatnych fotografii autora tylko za jego zgodą!

poniedziałek, 12 października 2015

Znajdź i zniszcz.

Wróżda.

...."jeżeli zabije mąż -męża,to mścić się bratu za brata,lub synowi za ojca,lub ojcu za syna,lub bratankowi lub siostrzeńcowi;a jeżeli nie będzie nikogo,kto by się mścił,to 40 grzywien za głowe"...........

Wróżda,fajda,inimicitia,polemon....wiele słow,jedno znaczenie:
Nieprzyjażń,wojna.

Mamy tu do czynienia ze zbrojnym polowaniem na człowieka (zabójce),który bez wątpienia też jest uzbrojony
Prawo Alemanów przedstawia to w sposób bardzo wyrazisty:rodzina ofiary pozostaje na miejscu zbrodni,nad ciałem swojego krewnego i zwołuje z okolicy swoich bliskich,po czym razem ,zbrojnie wyprawiają się na dom zabójcy,aby wziąść na nim krwawy odwet.
Barbarzyńscy władcy robili co mogli ,aby miejsce wróżdy zajął okup:wergeld dla krewnych w wypadku zabójstwa,nawiązka dla poszkodowanego w razie zranienia,pobicia czy zniewagi.Każde z tych przestepstw i uprawniona reakcja poszkodowanych stawiała zwaśnione strony na wojennej stopie i rujnowało publiczny pokój wspolnoty plemiennej lub państwa.
W takich okolicznosciach zaczyna się nasza historia....

Zapraszamy na grę terenową która odbędzie się w terytorium Republiki Czeskiej w dniu 14.11.2015 r. Zasady gry : dwie dziesięcioosobowe grupy muszą pokonać trasę od punktu A do punktu B . Punktem A jest schronisko młodzieżowe w Wieszczynie ( Polska) ,punktem B -szczyt Biskupiej Kopy ( CZ) .Teren gry : lasy i pastwiska wokół wsi Janov,Jindřichov.Arnultovice.(CZ).Pierwsza grupa wyrusza ze schroniska godzinę przed wymarszem drugiej.Celem jej jest jak najszybsze dotarcie do Biskupiej Kopy.Druga grupa wyrusza godzinę po pierwszej ,jej celem jest udaremnienie dotarcia pierwszej grupy do szczytu.Gra jest wydarzeniem rekonstrukcyjnym. Datowanie do końca XII w.Ma ona na celu stworzenie realiów wczesnośredniowiecznej walki na dużym obszarze.Wymusza ona na uczestnikach dostosowanie się do wielkości terenu,pogody ,stosowania taktyki ,maskowania oraz tropienia. Do walki dopuszczone są : broń sieczna,obuchowa oraz miotająca wliczając łuki,proce oraz samostrzały.Walka trwa do jednego trafienia. Pokonany nie bierze już udziału w dalszej walce jednak może przemieszczać się wraz z grupą przeciwną .Dla niego zabawa się skończyła. Gra kończy się po dotarciu pierwszej grupy do punktu B lub po likwidacji którejś z grup.Wyposażenie każdy uczestnik dobiera sobie sam. Organizator nie zapewnia wyżywienia ,noclegu itp. .Zbiórka 14 .11. 2015 r o godzinie 06 00 pod schroniskiem w Wieszczynie. Planowany czas gry 12 godzin.Po zakończeniu wszyscy meldujemy się w schronisku na Biskupiej Kopie gdzie przegrani stawiają piwo :) Śpimy przy ognisku pod schroniskiem ,rano powrót do Wieszczyny.  

https://www.facebook.com/events/621815101292846/
 

Zapraszamy :)

1 komentarz:

  1. Ever wanted to get free Twitter Followers?
    Did you know that you can get these AUTOMATICALLY & ABSOLUTELY FOR FREE by registering on Like 4 Like?

    OdpowiedzUsuń